Wynajęcie samochodu a kolizje – gdy sprawca odjedzie lub nie ma OC

Wynajęcie samochodu a kolizje – gdy sprawca odjedzie lub nie ma OC

UFG – skrót ten wiąże się pośrednio z wynajęciem samochodu, lecz naszym Klientom z Warszawy i innych miast jest zazwyczaj nieznany do czasu kolizji. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, bo o nim mowa, chroni Twoje prawa, gdy teoretycznie powinno dojść na Twoją rzecz do wynajmu auta z OC sprawcy zdarzenia, lecz sprawca nie posiada ważnego OC lub zbiegł z miejsca kolizji. Informacje o tym, jak należy postępować, uzyskasz wtedy również w wypożyczalni.

O wynajęciu samochodu w Warszawie w kontekście OC sprawcy

Statut Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego został zatwierdzony przez Ministra Finansów, zatem uregulowane są w pełni wszystkie kwestie formalne oraz prawne. Członkami Funduszu są polskie i zagraniczne zakłady ubezpieczeń, czyli jednostki bezpośrednio związane ze sprzedażą polis i wypłatą świadczeń. Jak taka pomoc wygląda w praktyce? Przedstawmy trzy podstawowe przypadki.

  1. Sprawca szkody nie został ustalony. Dzieję się tak, gdy osoba, która spowodowała kolizję lub wypadek, odjechała celowo z miejsca zdarzenia. Niektóre sprawy prowadzą do skutecznego ustalenia sprawcy, lecz niejednokrotnie ma miejsce sytuacja, gdy tożsamość tej osoby nigdy nie zostanie poznana.
  2. Sprawca szkody nie posiada ważnej polisy OC. Mimo opłat karnych za brak obowiązkowej polisy OC zdarza się niejednokrotnie, że właściciel pojazdu nie wykupił takiego ubezpieczenia. Wykonanie procedur dotyczących naprawy Twojego auta lub wynajmu samochodu z wypożyczalni również może wtedy pokryć UFG.
  3. Sprawcą jest nieubezpieczony rolnik. Rolnicy jako odrębna grupa, także mają obowiązek wykupienia i opłacania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli do uszkodzenia Twojego auta dojdzie na przykład wskutek zderzenia z ciągnikiem, a jego kierowca nie ma ważnego OC, za wynajęcie samochodu na Twoje potrzeby może zapłacić UFG.

W Warszawie i pozostałych miastach procedury we współpracy z wypożyczalniami wyglądają tak samo, gdy brać pod uwagę zasady uzyskania określonych świadczeń. Co więcej, uzyskasz pomoc również jeżeli do zdarzenia drogowego doszło za granicą.

Bezgotówkowy wynajem auta i inne korzyści

Kwestie sporne dotyczące tego, czy UFG powinien pokrywać koszt wynajęcia samochodu należą już do przeszłości. Inaczej niż kilka dekad temu, auto wypożyczone w Warszawie, czy dowolnym mieście, możesz użytkować jako osoba poszkodowana, nie ponosząc kosztów wynajmu. Jest to uzasadnione faktem, że korzystanie z auta zastępczego uznawane jest za część działań związanych z likwidacją szkody.

Dodatkowo wypożyczenie auta zastępczego odbywa się obecnie według uproszczonych procedur, czyli:

  • bez udowadniania, że samochód jest wręcz niezbędny; wystarczającym argumentem będzie na przykład potrzeba odwożenia dzieci do szkoły, czy dojazd do pracy mimo dostępności komunikacji miejskiej;
  • bez wydłużającego się czasu oczekiwania na uzyskanie odszkodowania z UFG; Fundusz ma 30 dni na zaspokojenie roszczeń osoby poszkodowanej od dnia otrzymania akt szkody z właściwego zakładu ubezpieczeń;
  • z pełnym postępowaniem likwidacyjnym; ustalony zostaje stan faktyczny zdarzenia drogowego, ustalana jest zasadność zgłoszonych roszczeń, a także wysokość przyszłego odszkodowania, które otrzymasz z tytułu poniesionych strat.

W takich okolicznościach możesz liczyć na profesjonalną pomoc. Działania UFG to skuteczniejsza ochrona poszkodowanych.

Z wynajęciem samochodu zrealizujesz swoje plany

Każdemu wynajęciu samochodu towarzyszą określone okoliczności. W Warszawie zdarzają się kolizje które wymagają jedynie niewielkiej interwencji lakiernika, lecz wynajem z OC sprawcy to także opcja pod poważniejsze uszkodzenia karoserii oraz wnętrz i części pojazdów. Idea wypożyczania aut zastępczych sięga dalej niż typowa usługa na czas określony, uwzględnia bowiem dodatkowe potrzeby najemcy. Gdy do kolizji lub wypadku doszło nie z Twojej winy, możesz liczyć na więcej udogodnień i na realną pomoc.

Umów się na rezerwację

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW WARSZAWA
Pułaskiego 8b
03-181 Warszawa
E-mail: biuro@ewypozyczalniawarszawa.pl
531 739 726

Wypożyczalnia aut poleca

VIEW ALL
TOP