Reguły i wyjątki przy wynajmie busów

Reguły i wyjątki przy wynajmie busów

Gdy odnosisz wrażenie, że o wynajmie busów w Warszawie powiedziano już wszystko, nadal jest wielu Klientów, którzy mają szereg wątpliwości przed skorzystaniem z usług wypożyczalni. Busów nie należy specjalnie przedstawiać, ich cechy znane są od lat i cenione zarówno przez osoby prywatne, jak i przez firmy, skupmy się zatem na samej współpracy z wypożyczalnią oraz sytuacjach typowych i bardziej specyficznych z uwzględnieniem busów do przewozu osób oraz pojazdów dostawczych.

Wynajem busów na dawnych i nowych zasadach – aspekty praktyczne

Każdemu wynajmowi busów towarzyszą określone zasady, ujęte zazwyczaj w regulaminie wypożyczalni busów, a także częściowo w umowie. Przykład Warszawy oraz innych miast i miasteczek pokazuje, że usługodawcy faktycznie dostosowują gamę możliwości do potrzeb osób oraz firm, z którymi nawiązują współpracę. Współpraca taka może dotyczyć różnych okoliczności, zatem ważna jest możliwość przynajmniej częściowego indywidualnego ustalenia jej zasad.

1. Kto może kierować wynajętym busem?

Reguła: umowa z wypożyczalnią zawiera informację, kto będzie kierowcą wynajętego busa. Może to być:

  • najemca, czyli główny figurant umowy wynajęcia pojazdu; to najbardziej komfortowa sytuacja tak dla najemcy, jak i dla wypożyczalni, ponieważ daje obustronną większą kontrolę nad każdą sytuacją podczas wynajmu;
  • osoba upoważniona, ewentualnie kilka osób, co również musi być ujęte w umowie; ma to znaczenie zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy auto dostawcze wykorzystują zarówno do przemieszczania się po mieście, jak i do transportu towarów.

Opcjonalnie kierowcą może być również pracownik wypożyczalni, zazwyczaj w wynajmie krótkoterminowym, okazjonalnym.

Wyjątek: za pisemną zgodą wypożyczalni auto może zostać podnajęte na określony czas lub odstąpione osobie trzeciej.

2. Czy konieczna jest wcześniejsza rezerwacja?

Reguła: zarezerwowany bus to pewność, że pojazd będzie czekać w ustalonym terminie, gotowy do jazdy, gdy:

  • w planach są sprawy prywatne, na przykład przeprowadzka, czy rodzinny wyjazd; można wtedy skorzystać ze standardowej opcji, ale również z możliwości dotarcia busem na lotnisko i powrotu z lotniska;
  • należy zrealizować zobowiązania zawodowe jednorazowo lub przez dłuższy okres; dodatkowo w przypadku wynajmu średnio- i długoterminowego możliwa jest opcja zmiany pojazdu na inny z floty wypożyczalni.

Wygodne systemy online są udogodnieniem na miarę czasów, natomiast rezerwacja może się odbyć również telefonicznie lub podczas wizyty w siedzibie.

Wyjątek: wynajem bez wcześniejszej rezerwacji; im większa wypożyczalnia, tym więcej aut może być aktualnie na stanie (o tym również w artykule: Regulamin wynajmu aut, cz. II: Obowiązki wynajmującego).

3. Jak można zmniejszyć udział własny w szkodzie?

Reguła: gdy auto zostanie uszkodzone lub skradzione wskutek działania najemcy, konieczne jest poniesienie określonych kosztów:

  • w rozliczeniu kwotowym, na przykład gdy przy określonej szkodzie konieczne będzie uiszczenie na rzecz wypożyczalni kwoty stanowiącej część kosztów naprawy danej części lub jej wymiany we wskazanym przez wypożyczalnię serwisie,
  • w rozliczeniu procentowym, gdzie określony jest procentowo wkład najemcy w przypadku naprawy danej szkody lub gdy auto zostanie skradzione z powodu pozostawienia otwartych zamków w drzwiach pojazdu.

Wyjątek: często regulamin dopuszcza zniesienie udziału własnego w ewentualnej szkodzie, naliczając opłatę dobową. Konieczne może być wtedy skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia opon i szyb.

Inne reguły i odstępstwa od nich przy wynajmie busów

Współpraca z wypożyczalnią busów nie powinna być oczywiście rozważana na zasadzie systemu kar i nagród, lecz z uwzględnieniem mniej i bardziej typowych sytuacji. Idealnie, gdyby auto było zwracane czyste, zatankowane do pełna oraz z kompletnym wyposażeniem, lecz z wynajmem busów do użytkowania w Warszawie, innych miastach, czy za granicą, wiąże się często szereg okoliczności, które nie sposób przewidzieć. Obowiązują wtedy określone dopłaty, na które kierowcy godzą się ze świadomością, że:

  • nie zdążą samodzielnie zadbać o uporządkowanie wnętrza auta lub skorzystać z myjni samochodowej, ponieważ mają kolejne zobowiązania prywatne albo zawodowe,
  • nie mają po drodze większej stacji paliw, a nieraz wymogiem jest, żeby tankowanie odbywało się właśnie na takich stacjach, chociażby ze względów bezpieczeństwa.

Należy wtedy do kosztów wynajmu krótko-, średnio- lub długoterminowego doliczyć opłaty zgodnie z cennikiem, a w przypadku wątpliwości zapytać obsługę wypożyczalni.

Potencjał wynajmu busów w Warszawie sprawdzony od lat

Ważne, aby wypożyczalnię busów sprawdzić pod kątem elastyczności jej usług, ponieważ nie sposób przewidzieć wszystkich okoliczności, zwłaszcza, gdy opcja wynajmu busów zaplanowana jest na dłuższy czas. Podstawa satysfakcji to pewność, że niezależnie od wydarzeń towarzyszących użytkowaniu busa, możesz skorzystać z fachowego doradztwa, a w przypadku opłat dodatkowych świadomość, że są one naliczane rozsądnie.

Wielokrotnie na blogu wspominaliśmy o ubezpieczeniach wypożyczanych pojazdów – tworzymy właśnie artykuł rozwijający ten temat. Zapraszamy na blog już wkrótce.

Umów się na rezerwację

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW WARSZAWA
Pułaskiego 8b
03-181 Warszawa
E-mail: biuro@ewypozyczalniawarszawa.pl
531 739 726

Wypożyczalnia aut poleca

VIEW ALL
TOP