Regulamin wynajmu samochodu, cz. I: Obowiązki najemcy

Regulamin wynajmu samochodu, cz. I: Obowiązki najemcy

Jako najemca samochodu masz wiele praw wynikających z podpisania umowy, lecz wynajem samochodu to również szereg zobowiązań. Obecność regulaminu w dowolnej wypożyczalni w Warszawie i innych miastach jest standardem, a przestrzeganie zasad dotyczy zarówno Ciebie, jak i samą wypożyczalnię. W tej części skupimy się na kwestiach które definiują sposób wynajmu oraz użytkowania wypożyczonego auta.

Co należy wiedzieć o wynajmie samochodu – podstawy

Pomijając kwestie oczywiste, czyli wymogi dotyczące pełnoletności, posiadania prawa jazdy określonej kategorii, a w przypadku obcokrajowców posiadania paszportu, warto mieć świadomość, że nie tylko najemca może jeździć wypożyczonym autem. Wynajmowi samochodu towarzyszą zatem określone udogodnienia tak dla Klientów z Warszawy, jak i innych miast.

Aby uniknąć mylenia pojęć należy wiedzieć, że:

  • wynajmujący to wypożyczalnia samochodów,
  • najemca to osoba lub firma korzystająca z usług wypożyczalni.

Powyższy podział stosowany jest we wszystkich współczesnych umowach, terminologia taka obecna jest również w przepisach ogólnych prawa cywilnego. Na chwilę obecną nie ma osobnych ustaw oraz regulacji prawnych dotyczących samego wynajmu (krótkoterminowego i innych).

Przejdźmy jednak do meritum. Według regulaminów wypożyczalni wynajem oraz użytkowanie auta przybiera zazwyczaj określone formy.
1. Z samochodu może korzystać kilka osób w ramach jednaj umowy. Wystarczy pisemna zgoda wynajmującego jako informacja uzupełniająca do zapisów umowy. Takie upoważnienie sprawia, że z pojazdu korzystają wyłącznie osoby upoważnione, a wypożyczalnia ma możliwość wglądu w te zapisy.
2. Najemcą i użytkownikiem auta może być osoba prawna, jeżeli jest reprezentowana przez osobę fizyczną. Możesz zatem wynająć pojazd jako osoba fizyczna w imieniu danej osoby prawnej, na przykład spółki z o.o., spółdzielni, banku, przedsiębiorstwa państwowego, uczelni i innych – wystarczy pisemne upoważnienie.
3. Opcjonalnie możliwe jest podnajęcie lub odstąpienie pojazdu osobie innej niż najemca, lecz może to nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody wynajmującego. Jeżeli otrzymasz zgodę z wypożyczalni, zrealizujesz swoje plany lub zobowiązania wobec osób trzecich. Jest to jednak sytuacja nietypowa, a zgoda nie zawsze zostanie wydana.

Dla usprawnienia współpracy i ograniczenia formalności powyższe kwestie wymagają zazwyczaj jedynie pisemnych oświadczeń, bez pospisywania aneksów do umowy.

O tym pamiętaj podczas użytkowania samochodu

Wynajem samochodu w Warszawie lub innym mieście bazuje na szeregu pisemnych ustaleń. Tutaj także zamiast mówić zbyt wiele o kwestiach oczywistych, wymienimy je tylko w skrócie, a do głównych należą:

  • przestrzeganie zawartego w umowie okresu wynajmu auta,
  • dbanie o czystość karoserii i wnętrza pojazdu,
  • tankowanie paliwa zgodnie z rodzajem silnika,
  • zwrot auta z pełnym zbiornikiem paliwa lub dopłata.

Zapisy umowy to jednak znacznie więcej i mimo, że w poszczególnych wypożyczalniach są one różne, często możesz spotkać określone wytyczne.

Jako najemca pojazdu zachowaj podstawowe zasady, stosuj się również do zaleceń dodatkowych. W ten sposób koszt wynajmu będzie zgodny z pierwotnymi ustaleniami.

  1. Zwracaj uwagę na własne rzeczy pozostawione w samochodzie. Jeżeli z auta skradziono Twój laptop, telefon, czy portfel, wypożyczalnia nie ponosi odpowiedzialności za takie zdarzenia. Wynajmujesz auto ze sprawnymi zamkami i należy z nich korzystać.
  2. Uiszczaj opłaty parkingowe oraz ewentualne mandaty. Użytkowanie wynajętego auta nie oznacza, że koszty te przejmie na siebie wypożyczalnia. To najemca ponosi pełną odpowiedzialność za parkowanie zgodne z zasadami oraz za przepisową jazdę.
  3. Po Twojej stronie leży również uzupełnianie wszelkich płynów eksploatacyjnych. Przykład? Nawet wynajem krótkoterminowy do szybkiego odwiedzenia kilku miejsc w Warszawie może spowodować konieczność uzupełnienia płynu do spryskiwaczy, płynu chłodzącego.
  4. Pomoc innym kierowcom również może być niedozwolona. Dotyczy to zwłaszcza uruchomienia drugiego auta z użyciem akumulatora wynajętego pojazdu, holowania, rozpychania oraz innych pozornie błahych czynności z życia codziennego.

Znacznie więcej jest jednak możliwości i praw niż ograniczeń, ponieważ idea aut z wypożyczalni dotyczy z punktu widzenia najemców głównie przyjemności jazdy nowymi, sprawnymi samochodami.

Wynajem samochodu w Warszawie to nie jedyna opcja

Z wynajmem samochodu wiąże się szereg zobowiązań, ale i udogodnień. W Warszawie atutem dla Ciebie będzie między innymi możliwość zamówienia auta pod wskazany adres, opcja wynajmu z OC sprawcy i inne, które w praktyce dowolnej wypożyczalni mają miejsce każdego dnia.

O tym można powiedzieć również w kontekście kolejnego artykułu, który niebawem pojawi się na blogu. Obowiązki wypożyczalni - warto poczytać, zapraszamy wkrótce.

Umów się na rezerwację

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW WARSZAWA
Pułaskiego 8b
03-181 Warszawa
E-mail: biuro@ewypozyczalniawarszawa.pl
531 739 726

Wypożyczalnia aut poleca

VIEW ALL
TOP