Co robić po kolizji? 4 kroki do uzyskania auta zastępczego z OC sprawcy

wypadek samochodowy auta zastepczego z oc sprawcy

Co robić po kolizji? 4 kroki do uzyskania auta zastępczego z OC sprawcy

Co robić po kolizji? 4 kroki do uzyskania auta zastępczego z OC sprawcy. Kolizje są elementem drogowej codzienności. Nie masz na nie większego wpływu, ale możesz się przygotować na ich ewentualne konsekwencje. Co zrobić i o czym należy pamiętać, by otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy i zachować płynność w komunikacji?

Wypadek a kolizja

Pomimo tego, że zarówno wypadek, jak i kolizja są zdarzeniami drogowymi, to nie powinny być używane synonimicznie. Różnica między tymi pojęciami jest zasadnicza. Skutkiem wypadku są śmierć lub obrażenia ciała. Natomiast kolizja jest zdarzeniem, którego następstwem są straty materialne. To podstawowe rozróżnienie jest znaczące w postępowaniu po zdarzeniu drogowym.

Co zrobić po kolizji?

Byłeś uczestnikiem kolizji drogowej, w wyniku której Twój samochód uległ zniszczeniu. Szkody uniemożliwiają korzystanie z pojazdu, co nie oznacza, że musisz przesiąść się do autobusu czy tramwaju. Jeżeli Twoje auto zostało uszkodzone z winy drugiej strony wypadku, masz prawo do wynajmu samochodu zastępczego. Przedtem należy jednak wykonać kilka kroków.

Krok 1: Usunięcie pojazdu z miejsca zdarzenia

Po stłuczce na ruchliwej drodze lub skrzyżowaniu należy usunąć pojazdy, by nie powodowały utrudnienia lub zagrożenia pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli auta zostaną w miejscu zdarzenia i będą tamować ruch, wówczas właściciele aut mogą dostać mandat za utrudnianie komunikacji. Kiedy usunięcie pojazdów nie jest możliwe, np. ze względu na to, że kolizja zdarzyła się na autostradzie lub drodze ekspresowej, należy postawić trójkąt ostrzegawczy.

Krok 2: Wezwanie policji

Na ogół wezwanie policji powinno nastąpić po wypadku, a nie po kolizji. Jednak trzeba pamiętać o paru wyjątkach. Zadzwoń po policję, jeżeli zaistniał spór co do ustalenia, kto jest sprawcą, istnieje wątpliwość co do trzeźwości sprawcy, sprawca nie chce podać swoich danych i sporządzić oświadczenia lub jeżeli któryś uczestnik wydarzenia drogowego nie posiada przy sobie dokumentów czy jego OC jest nieważne.

Krok 3: Sporządzenie oświadczenia

Jeżeli sytuacja jest jednoznaczna, sprawca wypadku spisuje oświadczenie, w którym powinien zawrzeć dane zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego wypadku:

  • imię, nazwisko, adres zameldowaniaauto zastepcze z oc sprawcy po kolizji drogowej
  • numer dowodu osobistego
  • numer prawa jazdy i organ wydający
  • numer rejestracyjny
  • nazwa ubezpieczyciela sprawcy oraz numer polisy jego ubezpieczenia OC
  • okoliczności kolizji
  • uszkodzenia pojazdów
  • określenie, kto jest sprawcą
  • podpis

Uzupełniony danymi dokument będzie podstawą do ubiegania się o uzyskanie auta zastępczego z OC sprawcy.

Krok 4: Poinformowanie ubezpieczyciela

Po spisaniu danych należy zgłosić zdarzenie do ubezpieczyciela sprawcy, dzwoniąc na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego, który wyśle rzeczoznawcę, by dokonać oględzin i wyceny szkody. Jeżeli zdarzenie drogowe było lekką stłuczką, kontakt z ubezpieczycielem bezpośrednio po spisaniu oświadczenia nie jest konieczny. Zalecane jest jednak, aby sfotografować uszkodzenia.

Każde zdarzenie drogowe jest sytuacją niezwykle stresującą, w której trudno skupić myśli i postępować zgodnie z procedurami, jakie są wymagane do tego, aby ubiegać się o auto zastępcze. W takich okolicznościach możesz od razu zadzwonić do wypożyczalni samochodów, która bezpośrednio skontaktuje się z ubezpieczycielem sprawcy wypadku. Tym samym zyskujesz spokój, czas, szybkie holowanie, serwis uszkodzonego pojazdu oraz auto zastępcze, za wynajem którego nie musisz płacić i czekać. Samochód zastępczy jest do Twojej dyspozycji nawet do godziny po wypadku, więc nie musisz przejmować się brakiem transportu.

Czas po kolizji nie należy do najłatwiejszych. Teoretycznie wiesz, co zrobić, żeby uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy, jednak w praktyce kroki postępowania mogą wyjść spod kontroli. Emocje biorą górę i mogą komplikować sprawę, zatem warto skorzystać z pomocy sprawdzonej wypożyczalni, by oszczędzić sobie stresu związanego z formalnościami i bezproblemowo uzyskać należności od ubezpieczyciela sprawcy wypadku.