Wypożyczalnia samochodów – co warto wiedzieć?

Mężczyzna w samochodzie z wypożyczalni aut korzystający z usługi car sharing

Wypożyczalnia samochodów – co warto wiedzieć? Wypożyczanie samochodów staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Z roku na rok zwiększa się liczba osób zainteresowanych korzystaniem z usług, świadczonych przez wypożyczalnie samochodów. Wynajem auta podczas urlopu czy podróży biznesowej pozwala zachować swobodę oraz niezależność. O czym trzeba pamiętać wypożyczając samochód i jak dopełnić wszystkich formalności?

Wypożyczalnia samochodów – co warto wiedzieć?

Każda osoba pragnąca skorzystać z usług wypożyczalni samochodów, powinna spełniać kilka warunków. Wymogi te mogą być nieco inne w każdej wypożyczalni, jednak wszystkie za podstawowe kryterium uznają posiadanie aktualnego prawa jazdy. Niektóre wypożyczalnie mogą wymagać od kierowcy również kilkuletniego stażu za kierownicą lub wskazywać dolną granicę wieku. Poza prawem jazdy niezbędne jest okazanie się innym dokumentem, potwierdzającym tożsamość.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Ustalenie całkowitych kosztów wynajmu auta nie jest łatwe ze względu na ilość czynników, które mogą na nią wpływać. Oczywiście każda wypożyczalnia samochodów podaje cennik, wskazujący wynajem krotkoterminowy obsluga klienta w biurzejednostkową cenę za godzinę lub dobę wynajmu. Koszt wypożyczenia samochodu zależy przede wszystkim od długości okresu najmu oraz rodzaju samochodu. Jednak pod uwagę należy wziąć również lokalizację wypożyczalni, na przykład te usytuowane w pobliżu lotnisk mogą być nieco droższe. Na cenę ma wpływ także miejsce odbioru auta. Po samochód nie zawsze trzeba zgłaszać się do punktu wypożyczalni, można poprosić o dostarczenie auta pod wskazany adres. Jednak taka usługa wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Niektóre wypożyczalnie samochodów pobierają kaucje, jako zabezpieczenie pojazdu. Wysokość kaucji wynosi od 500 do nawet 2000zł. Cena zależy przeważnie od klasy wypożyczanego samochodu. Choć dodatkowym kryterium może być wiek oraz doświadczenie kierowcy.

O czym trzeba pamiętać wypożyczając samochód?

Przed wynajęciem auta z wypożyczalni trzeba przede wszystkim:

  • dokładnie wczytać się w umowę,
  • zapoznać ze wszystkimi punktami.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zapis dotyczący ubezpieczenia samochodu i tego, czy jest ono zawarte w cenie wynajmu. Być może konieczne będzie dopłacenie pewnej kwoty na poczet ubezpieczenia. Dobrze jest sprawdzić  również czy numer rejestracyjny pojazdu i VIN zgadzają się z tymi, podanymi w umowie wynajmu.

Warto przeprowadzić również kontrolę wynajmowanego auta, zwracając uwagę na wszelkie nieprawidłowości w jego działaniu, wgniecenia czy zarysowania. Wszystkie wątpliwości, co do stanu samochodu należy zgłosić przed potwierdzeniem jego odebrania.

Zwracając auto trzeba pamiętać o jego zatankowaniu. Brakujące litry paliwa wiążą się z naliczeniem dodatkowych opłat. Podobnie jak opóźnienie ze zwrotem samochodu. Niektóre wypożyczalnie naliczają pełną opłatę za kolejną rozpoczętą dobę, nawet za drobne spóźnienie.