Wynajem busów co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy

wynajem minibusa z kierowca

Wynajem busów co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy, gdy planujesz wyjazd na rodzinną uroczystość lub firmową imprezę integracyjną? A może wspólnie z przyjaciółmi wybierasz się na wspólny weekend nad morzem lub w górach? Ekonomicznym i bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie wypożyczenie busa. Przygotowaliśmy krótki poradnik na ten temat. Tylko u nas wynajem busów osobowych w pigułce.

Wynajem busów co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy

Wypożyczalnie samochodów, które oferują busy swoje usługi kierują zarówno w stronę osób indywidualnych, jak i firm. Wynajem busa osobowego jest idealną opcją dla wszystkich, którzy wynajem busa z kierowca w warszawie na wyjazd grupowyplanują wyjazd większą grupą. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się podczas imprez rodzinnych:

  • wesel,
  • komunii,
  • chrztów,

Wypożyczenie większego samochodu staje się wtedy wygodną alternatywą, która zastąpi wyjazd dwoma lub trzema autami osobowymi. Taka podróż będzie tańsza ze względu na niższe koszty paliwa (cała grupa składa się na benzynę). Wspólne podróżowanie dla wielu rodzin staje się także okazją do porozmawiania ze współpasażerami (w codziennym zabieganiu wiele osób nie ma czasu, aby pielęgnować rodzinne kontakty).

Na wynajem busów często decydują się także osoby, które planują wyjazd wakacyjny, urlop razem z zaprzyjaźnioną rodziną lub weekendowy wypad ze znajomymi. Podróżowanie wynajętym busem jest dużo wygodniejsze niż korzystanie ze środków komunikacji publicznej (np. pociągów), nie uzależnia od rozkładu jazdy, nie naraża na spóźnienia, przesiadki i inne niekomfortowe sytuacje. Pojemny bagażnik busa pozwala zabrać duży bagaż.

Wypożyczenie busa 9-osobowego to usługa, która często kierowana jest również w stronę klientów biznesowych. Firmy wynajmują takie mikrobusy na potrzeby wyjazdów na imprezy integracyjne lub motywacyjne, szkolenia oraz konferencje organizowane w atrakcyjnych kurortach turystycznych.  W ten sposób większa ilość pracowników może wyjechać wspólnie, a koszty podróży pokrywa przedsiębiorstwo z funduszy przeznaczonych na ten cel.  Rozwiązanie idealnie sprawdzi się przede wszystkim, dlatego że wiele firm wprawdzie posiada samochody służbowe, ale są to klasyczne auta osobowe na 5 osób.

Bus czy mikrobus?

Podczas wyboru busa osobowego warto ustalić, ilu miejsc potrzebujemy. W przypadku wyjazdów rodzinnych doskonale sprawdzą się mniejsze modele. Wynajem mikrobusów 9-osobowych dobrze sprawdza się podczas wyjazdów na firmowe konferencje oraz szkolenia. Osoby zainteresowane pojazdami z taką ilością miejsc mogą zdecydować się między innymi na wypożyczenie:

  • Renault Trafic Long,
  • Opel Vivaro Long.

Są to modele typu 8+1 (przeznaczone dla ośmiu pasażerów i kierowcy). Ich zaletą jest pojemna przestrzeń bagażowa (pojazdy te mają przedłużony tył). Warto podkreślić, że zarówno Renault Traffic Long, jak i Opel Vivaro Long prezentują się bardzo elegancko, są przestronne i reprezentacyjne, co powinny docenić firmy organizujące np. wyjazdy dla kluczowych kontrahentów czy ich odbiór z lotniska.

W przypadku większych wyjazdów firmowych (np. na imprezy integracyjne) oraz wycieczek mini busy warto zamienić na klasyczne busy mieszczące nieco więcej osób. Dużym zainteresowaniem wynajem busa z kierowca miejsa siedzace pasazerowcieszą się m.in. modele Mercedes Sprinter 416 posiadające 22 miejsca. Oferują je nie tylko wypożyczalnie samochodów, ale także firmy transportowe, których specjalnością jest przewóz osób (w tym ostatnim przypadku zwykle dostępny jest jednak wyłącznie wynajem wraz z kierowcą).

Wynajem busa z kierowcą

Wiele osób planujących wynajem busów osobowych zastanawia się, czy taki samochód może prowadzić dowolny kierowca. Zgodnie z polskimi przepisami prawa do prowadzenia busów 9-osobowych wystarczy prawo jazdy kategorii B (przepisy ruchu drogowego traktują je jako samochody osobowe). Kierowcy często twierdzą, że samochody Renault Trafic Long i Opel Vivaro Long prowadzi się bardzo wygodnie. Osoby, które na co dzień kierują klasycznym autem osobowym nie powinny mieć większych problemów z prowadzeniem mini busa.

Do prowadzenia busa, który przekracza 17 miejsc (razem z kierowcą) niezbędne jest prawo jazdy kat. D.

Wybierz ekonomiczny model

Aby wynajem busa osobowego był opłacalny, warto poszukać ekonomicznych modeli. Pojemność silnika największe znaczenie ma w przypadku osób, które będą przejeżdżać przez zakorkowane miasta.

Sprawdź wyposażenie i stan techniczny

Przed wynajmem busa warto sprawdzić jego wyposażenie. Komfort w podróży zapewni duża przestrzeń (odpowiednio rozstawione fotele), klimatyzacja i ogrzewanie oraz przyciemniane szyby. Warto sprawdzić również pasy przy wszystkich fotelach. W długiej podróży nie powinno zabraknąć radia i odtwarzacza płyt CD. Wypożyczalnia busów czasami udostępnia także nawigację GPS (często za dodatkową opłatą).

Przed podpisaniem umowy warto dokładnie sprawdzić stan techniczny mini busa. Najlepiej, gdy wybrane auto będzie miało nie więcej niż 2-3 lata.

Zapoznaj się z warunkami wynajmu

Wynajem busów idealnie sprawdzi się, gdy planujesz podróż większą grupą. Przed podpisaniem umowy sprawdź:

  • ilość miejsc,
  • uprawnienia potrzebne do prowadzenia pojazdu,
  • przestrzeń bagażową,
  • wyposażenie auta,
  • szczegółowe warunki wynajmu.

Wypożyczalnie samochodów na swoich stronach podają warunki wynajmu oraz zamieszczają regulamin świadczenia usługi. Przed wynajmem busa warto dokładnie zapoznać się z takimi zapisami, aby nie okazało się, że limit kilometrów zostanie przekroczony lub wypożyczalnia naliczy inne kary umowne.