Jak to jest w innych krajach? Cz.1: Wynajem samochodu w USA. Podróż do Stanów Zjednoczonych to marzenie wielu ludzi. Chcąc spełnić swój American Dream, konieczne jest zadbanie o szereg spraw związanych między innymi ze sprawnym poruszaniem się po tak ogromnym kraju. I tu już pojawia się pierwsze pytanie: jak to jest z wynajmem samochodów w USA?
Jak to jest w innych krajach? Cz.1: Wynajem samochodu w USA
Każdy obcokrajowiec, który chce skorzystać z wypożyczalni aut, musi mieć ukończone 25 lat (niektóre wypożyczalnie uwzględniają młodszych kierowców za dodatkową dopłatą), posiadać ważne prawo jazdy, paszport z wizą turystyczną oraz kartę kredytową. Wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej w większości przypadków nie jest możliwe, a jeżeli zdarzy się wyjątek, to i tak warto być posiadaczem takiej karty, żeby bez problemu np. wynająć pokój w hotelu i nie wzbudzać żadnych podejrzeń – w końcu każdy turysta posiada kartę kredytową.
Niektórzy podróżni wypożyczają auto na miejscu, jednak ostrożniej jest wynająć pojazd przez internet i to w kilku różnych wypożyczalniach online. Poprzez taką rezerwację łatwiej jest monitorować zmieniające się ceny. Należy jednak być czujnym, ponieważ atrakcyjne stawki mogą nieść niekorzystne warunki wynajmu lub zawierać ukryte koszty. Cena wynajęcia samego auta jest jasno określona, lecz wartość ubezpieczenia – dość ruchoma. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, żeby być przygotowanym na dodatkowe wydatki?
Ubezpieczenie wynajętego samochodu
Podczas wypożyczania samochodu na wakacje, trzeba wybrać odpowiednie ubezpieczenie lub pakiet ubezpieczeń. Główne z nich to:
- CDW (Collision Damage Waiver) – podstawowe ubezpieczenie samochodów, które pokrywa koszty uszkodzeń: wypadku, kolizji, kradzieży, wandalizmu,
- SLP (Supplemental Liability Protection) – dodatkowe ubezpieczenie w przypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim,
- PAI (Personal Accident Insurance) – ubezpieczenie pokrywające medyczne koszty od nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów,
- PEC (Personal Effects Coverage) – ubezpieczenie, które pokrywa koszty kradzieży dóbr materialnych w samochodzie oraz ich zniszczeniu.
Najczęściej wybieranymi rodzajami ubezpieczenia są SLP oraz CDW. Ceny poszczególnych rodzajów ubezpieczenia zależą od wielu czynników, m.in. od: stanu, w którym wypożyczane jest auto; wypożyczalni; samochodu; wieku kierowcy; ilości lat posiadania prawa jazdy; ilości osób, które będą objęte ubezpieczeniem.
Paliwo i limit mil w amerykańskich wypożyczalniach samochodów
Do pełni komfortu podróży po Stanach Zjednoczonych brakuje jeszcze tylko baku paliwa oraz szerokiej i długiej drogi. Zanim jednak podróżnik doświadczy amerykańskiego wiatru we włosach, musi dopiąć wynajem samochodu na ostatni guzik. Wszystkie kwestie związane z benzyną oraz możliwością przebycia mil dokonuje się podczas wypożyczania pojazdu. Najlepiej jest wybrać opcję wynajmu auta z pełnym bakiem benzyny, dzięki czemu można oszczędzić czas i pieniądze. Należy oddać samochód z uzupełnionym paliwem, jeżeli zbiornik nie zostanie wypełniony, podróżny będzie zobowiązany ponieść dodatkową opłatę. Ilość mil, która obejmuje wynajem samochodu, uzależniona jest od opcji, jaką podróżujący wybrał podczas wypożyczania auta. Można zdecydować się na wynajem z: darmowym, ale ograniczonymi milami, milami płatnymi lub nieograniczonymi i bezpłatnymi milami. Ostatnia opcja jest najbezpieczniejsza pod względem komfortu podróży. Nie trzeba ograniczać swoich przygód tylko dlatego, że zaraz „mile poza umową” zostaną przekroczone.
Decyzja o podróży po Stanach Zjednoczonych to przedsięwzięcie dość kosztowne i czasochłonne. Przygotowując się do wyprawy, należy dopilnować wszelakich formalności związanych z wizą, paszportem i ubezpieczeniem, a następnie zaplanować logistyczną stronę podróży. Wynajem samochodu jest dość problematyczna, dlatego warto odpowiednio przygotować się tego, aby uniknąć różnego rodzaju nieprzyjemności.