5 sposobów na tanie wypożyczenie samochodu.

Zdany egzamin na prawo jazdy

5 sposobów na tanie wypożyczenie samochodu. Wypożyczenie samochodu to stosunkowo droga i skomplikowana usługa, która wymaga zachowania dużej dozy ostrożności. Zwracamy uwagę na 5 działań, które pozwolą na uniknięcie dodatkowych kosztów i komplikacji.

Porównuj oferty wypożyczalni samochodów

W internecie znaleźć można sporo porównywarek wypożyczalni samochodów, które pozwalają dokładnie okreslić swoje oczekiwania: miejsce, datę i godzinę odbioru i oddania pojazdu, jego typ, dodatkowe wyposażenie, itd. Pozwala to wstępnie zorientować się z najlepszych ofertach, które należy jednak zweryfikować przed podpisaniem umowy.

Planuj z wyprzedzeniem wyjazd na wakacje lub ferie

Większość wypożyczalni oferuje znaczne upusty pod warunkiem, że wykupimy ich usługi z odpowiednim wyprzedzeniem. Jest to szczególnie mocno odczuwalne, kiedy próbujemy wypożyczyć kluczyki do auta na wynajem z wypozyczalnipojazd już bezpośrednio na miejscu bez wcześniejszych ustaleń – w takich sytuacjach żądana kwota może okazać się wielokrotnie wyższa. Co więcej, wypożyczalnia może w ogóle odmówić nam usługi ze względu na aktualny brak floty.

W dodatki wyposaż się sam w wypożyczalni aut możesz za nie przepłacić

Większość wypożyczalni oferuje rezerwację dodatkowego wyposażenia samochodu, np. nawigacji GPS, fotelika dla dziecka czy łańcuchów śnieżnych. Narzucane marże potrafią być jednak bardzo wysokie – poszczególny sprzęt może kosztować od kilku do nawet kilkunastu Euro za dobę, dlatego warto zabrać ze sobą własny, łatwy do spakowania sprzęt.

Zapoznaj się z kwestią paliwa czy jest dostępna opcja bez limitu kilometrów

Zasady rozliczania ilości spalonej benzyny potrafią być bardzo różne:

  • pełny a pełny: samochód wypożyczamy zatankowany do pełna i w takim samym stanie musimy go zwrócić, w przeciwnym wypadku firma doliczy nam opłatę manipulacyjną za „usługę” zatankowania na własną rękę. Taka opłata może (choć nie musi) działać również w ukryty sposób w drugą stronę – wypożyczalnia, zapewniając nam początkowy bak paliwa, nie nalicza go po cenie rynkowej, a zawyżonej (w końcu tankowanie to „usługa”), która wpływa na ostateczny koszt umowy,
  • pełny a pusty bez zwrotu: otrzymujemy samochód z pełnym bakiem, zaś docelowo oddajemy je z pustym. Jeśli nie „wyjeździmy” benzyny do końca, firma nie zwraca nam pieniędzy za pozostałe paliwo,
  • pełny a pusty ze zwrotem: jak wyżej, ale w tym przypadku firma zwraca nam środki za pozostałą benzynę. Dzieje się to z określoną w umowie dokładnością, np. 1/4 lub 1/8, oczywiście zaokrąglaną zazwyczaj z korzyścią dla wypożyczalni,
  • mieszane: wszelkie inne kombinacje, np. na starcie otrzymujemy pół baku i musimy zwrócić tyle samo.

5 sposobów na tanie wypożyczenie samochodu

Biorąc pod uwagę ceny benzyny, kwestia ta może mieć istotne znaczenie dla objętości portfela.

Bądź dokładny i nie bój się pytać. Umowa przy wynajmie samochodu to podstawa. Zanim podpiszesz, dokładnie przeczytaj umowę – informacje o warunkach ubezpieczenia lub dodatkowych opłatach (np. związanych z wiekiem wypożyczającego) często nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a mogą być wręcz ukryte w gąszczu formalności. Jeśli nie jesteś pewien, dopytuj, a jeśli odpowiedzi Cię nie przekonają, po prostu zrezygnuj – wypożyczając samochód czasem warto nieco dopłacić, aby nie stracić wielokrotnie więcej.